Πρώτες βοήθειες στο σχολικό περιβάλλον

Την Τετάρτη 20/03/2024 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση -ενημέρωση «Πρώτες βοήθειες στο σχολικό περιβάλλον» από το το ΣΑΕΚ Ν. Ζίχνης (Τμήμα διασώστης – πλήρωμα ασθενοφόρου).

Την εξαιρετικά χρήσιμη και ενδιαφέρουσα παρουσίαση παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές, οι καθηγητές και το προσωπικό καθαριότητας του σχολείου.

Η παρουσίαση περιελάμβανε παροχή πρώτων βοηθειών (ΚΑΡΠΑ), χρήση απινιδωτή, αντιμετώπιση πνιγμού-πνιγμονής, λιποθυμίας και ατυχημάτων.

Με αμείωτο ενδιαφέρον οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση , έθεσαν τις ερωτήσεις τους και συμμετείχαν σε προσομοίωση καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης και πνιγμονής.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή κ. Σταύρο Σταματούρο, τους εκπαιδευτές και τους σπουδαστές του ΣΑΕΚ Ν. Ζίχνης για τον ζήλο τους να καταστήσουν την εκπαιδευτική μας κοινότητα ικανή να σώσει μια ανθρώπινη ζωή που βρίσκεται σε κίνδυνο!