Ενημέρωση μαθητών για τις Σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Το ΓΕΛ Ροδολίβους συμμετείχε στο πρόγραμμα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α’θμιας και Β’θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για την παρακολούθηση διαδικτυακών παρουσιάσεων των Σχολών/Τμημάτων Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων/Σχολών/Ακαδημιών στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) με σκοπό την έγκαιρη και αξιόπιστη πληροφόρηση των μαθητών/τριών για τις σπουδές τους σε αυτά και τη μετέπειτα επαγγελματική τους πορεία.

Από τις 5 έως τις 9 Φεβρουαρίου οι μαθητές όλων των τάξεων του Λυκείου Ροδολίβους, σε συνεργασία με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό του σχολείου κ. Ελένη Νένου, φιλόλογο, παρακολούθησαν  την παρουσίαση των τμημάτων όλων των σχολών του ΑΠΘ ! Η παρακολούθηση γινόταν σε καθημερινή βάση και οι μαθητές επέλεγαν να παρακολουθήσουν τη σχολή που τους ενδιαφέρει (ανά μισάωρο)! Οι παρουσιάσεις ήταν εμπεριστατωμένες, οι μαθητές κατέθεσαν τις απορίες τους οι οποίες απαντήθηκαν από τους αρμόδιους!