Εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη, 15 Φεβρουαρίου 2024, με την επιμέλεια της εκπαιδευτικού θεολόγου του σχολείου μας κ. Μαρίας Κοσμίδου, οι μαθητές όλων των τάξεων του Γενικού Λυκείου Ροδολίβους, μαζί με τους εκπαιδευτικούς, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης (ΚΟΘ) στη livestreaming μετάδοση τουαπό την Αίθουσα Τελετών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Το πρόγραμμα απευθυνόταν σε σχολεία εκτός Θεσσαλονίκης και το παρουσίασε ο κ. Κώστας Χαρδάς, υπεύθυνος του εκπαιδευτικού προγράμματος της ΚΟΘ, ο οποίος εξήγησε στους μαθητές την ιστορία και την αξία της μουσικής συμφωνίας που παρακολούθησαν. Η Συμφωνία αυτή αποτελεί ένα μουσικό αριστούργημα, η οποίααποτελείται από τέσσερα μέρη, γνωστή ως Συμφωνία του Αποχαιρετισμού (Συμφωνία αρ. 45), του συνθέτη JosephHaydn και εκτελέστηκε υπό τη διεύθυνση του μαέστρου κ. PaulChiang. Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν πολύ θετικά στην εκδήλωση καθώς είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα διαφορετικό είδος μουσικής που έχει σχέση με τη δημοκρατία και τον ανθρωπισμό, όπως χαρακτηριστικά ανέφερε ο κ. Χαρδάς.